Oluklu Mukavva ve Yabancı Sermaye

Türkiye'de Oluklu Mukavva Sektörü ve Yabancı İlgisi

En büyük üç üreticinin çoğunluk hisselerine yabancılar sahip olurken, sektör 10 yıl sonra Almanya ve İtalya'nın ardından Avrupa'da üçüncü büyük üretici olmayı hedefleniyor. 91 şirketin oluşturduğu 1.5 milyar dolarlık sektörde yeni hisse devirleri bekleniyor. Türkiye ekonomisi büyüdükçe bazı niş alanlardaki potansiyel de gün yüzüne çıkıyor. Özellikle gıda alanındaki paketli ürün tüketiminin artmasıyla karton koli ihtiyacı fazlalaştı. Kağıt, plastik, cam ve türevlerini temel hammadde olarak kullanan bazı küçük iş kolları devleşmeye, yarattıkları büyük ekosistemlerle ekonominin ana arterlerinde yerlerini almaya başladılar. Mukavva sektörü, özellikle oluklu mukavva bunlar arasında bugüne kadar çok fazla dikkat çekmemiş sektörlerden biri. Vaat ettiği büyüme potansiyeli ile oluklu mukavva sektöründe son dönemdeki hareketlilik dikkatlerden kaçmıyor. Yabancı ve yerli yatırımcıların ilgisini çeken Türkiye oluklu mukavva sektöründe gerek üretim gerekse yatırım her yıl istikrarlı bir şekilde artarken, sektörün yakın dönemdeki hedefleri de bu paralelde yükselmiş durumda. Firmalar şirkte logolarını baskılı koli siparişi vererek sağlam koli temin edebiliyorlar.

YABANCI AĞIRLIĞI ARTIYOR
Çin ve Vietnam'ın ardından en hızlı büyüyen ülke olarak, 2011 yılında yüzde 8,8 oranında büyüyen Türk oluklu mukavva sektörü, 2012 yılında da yüzde 4,4 oranında büyüyerek 1.5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Sektör, 2015 yılında ise üretimde ilk ikisi Almanya ve İtalya olan Batı Avrupa ülkeleri arasında 3'üncü sırada yer almaya hazırlanıyor. İrili ufaklı 91 şirket ve 115 fabrikanın bulunduğu pazarda son dönemde yabancıların ilgisi de önemli ölçüde arttı. Şu anda yüzde 50 yerli-yüzde 50 yabancı üreticilerin bulunduğu Türkiye pazarında Tire Kutsan'ın Mondi'ye satılmasının ardından Olmuksa da International Paper a satıldı. Ayrıca Dentaş Ambalaj'ın yüzde 79,6'lık hissesinin Avusturyalı Dunapack'a devredilmesiyle de sektöre olan yabancı ilgisi bir kez tescillenmiş oldu.

KİŞİ BAŞI TÜKETİM 21 KG
Sektörde yıl sonunda üretimin 1.8 milyon tona ulaşması öngörülüyor. Oluklu Mukavva Sanayicileri (OMÜD) Genel Sekreteri Levent Deniz, Batı Avrupa ülkelerinde ortalama kişi başına düşen oluklu mukavva üretiminin 42 kilogramı geçtiğini, ülkemizde ise 2012 yılı sonunda bu miktarın sadece 21 kilogram olduğunu belirtiyor. "Bu eğilimler ışığında ülkemizde kişi başı ucuz koli üretimin ancak 2023 yılında, Batı Avrupa ülkelerinin 2010 üretim rakamını biraz geçerek 48 kilograma ulaşacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla sektörümüz için çok büyük bir potansiyelden bahsedebiliriz" diyen Deniz, ambalajını sağladıkları sanayi ve özellikle yaş meyve ve sebze gibi ürünlerin yanında oluklu mukavvanın daha sık kullanmaya başlamasıyla kişi başı kullanımı daha çok artıracaklarına vurgu yapıyor. Koli siparişleriniz için 02125659973 nolu telefonu arayabilir, info@kolispak.com mail adresine koli siparişlerinizi gönderebilirsiniz.

KARAYOLLARI MH. CEBECİ CD. 568 SK NO:13 GOP/İST

0212 565 99 73

info@kolispak.com

E-mail adresinizi ekleyin, yeniliklerden ilk sizin haberiniz olsun..

© Copyright Kolispak Tüm Hakları Saklıdır. | 2014