Oluklu Mukavva Koli Zamlarının Sebepleri

Oluklu Mukavva Koli Zamlarının  Sebepleri

Tüm iş ortaklarımızın da bildiği üzere oluklu mukavva sektöründe maalesef son 8-9 aydır ciddi anlamda zam sıkıntısı yaşanmaktadır. 2016 yılının son çeyreğinde 0,90TL/KG olan yerli saman ve testliner kağıt fiyatları maalesef 2017 3.çeyreğine geldiğimiz şu dönemde  2TL/KG seviyelerini aşmıştır.

Çin’in Türkiye’den kağıt ithalatı, Hurda maliyetlerindeki yükseliş Kağıt fiyatlarındaki zammın ana sebeplerindendir. Yurtışından hurda ithal eden ülkemiz Hammadde ve diğer girdi maliyetlerinde maalesef sıkıntı yaşamaktadır. Türkiye’de orman varlığının yeterli olmaması, Orman yetiştiriciliğinin programlı yapılamaması, Kağıtlık kabuklu odun ithalatının yasak olması, Kağıt geri dönüşüm oranının yeterli olmaması sebebiyle Yurtiçindeki kağıt üreticileri maalesef dışa bağımlıdır.  Dünyada kağıt hamuruna elverişli odun fiyatları 30$ civarında seyretmekteyken ülkemizde 90-100$ civarında seyretmektedir.

Ülkemizde yaşanan darbe girişimi sonrası ve akabinde takip eden başkanlık seçimleri istikrarlı giden ekonomimize ciddi zarar vermiştir. TL’nin Euro ve Dolar karşısındaki değer kaybı zaten dışa bağımlı olan kağıt imalatını ciddi derecede yaralaşmıştır.

Yaşanan bu olumsuz tablonun bir de elektrik maliyetleri açısından değerlendirdiğimizde ülkemizde sanayi elektriği fiyatları Oluklu mukavva sektörünün diğer güçlü imalatıçısı konumunda olan ABD, Kanada, Finlandiya, İsveç gibi ülkelere göre çok yüksek seviyelerdedir. Sadece Almanya’daki elektrik fiyatları ülkemize göre yüksek seviyededir.Ülkemizdeki geri dönüşüm oranları ise maalesef istenen seviyede değildir. Avrupa’da %70 civarında kağıt geri dönüşümü sağlanmaktadır. Ülkemizde ise bu yükseliş eğiliminde olup %40-45 seviyelerindedir. 3-5 yıl önce bu oran %25 civarındaydı. Geri dönüşümün yükseliş eğiliminde olması ve 2020 yıllarında %60 seviyelerinin hedeflenmesi bu konuda sevindirici bir tablo oluşturmaktadır.


Bahsettiğimiz bu olumsuz durumlar sebebiyle kağıt fiyatlarındaki yukarı yönlü baskı uzun yıllar devam edecek gibi gözükmektedir. Gelişen ve büyüyen imalat sektörümüzün oluklu mukavva ve karton koli ihtiyaç/taleplerinin artacağını düşünürsek  fiyatların kısa vadede geriye gelmesi çok zor gözükmektedir. Bu da Koli imalatı, Koli üreticisi, Oluklu mukavva imalatçısı, Oluklu mukavva üreticisi firmaların üzerindeki baskıyı arttıracaktır.

Kolispak Ambalaj

Ali Can Ekinci

KARAYOLLARI MH. CEBECİ CD. 568 SK NO:13 GOP/İST

0212 565 99 73

info@kolispak.com

E-mail adresinizi ekleyin, yeniliklerden ilk sizin haberiniz olsun..

© Copyright Kolispak Tüm Hakları Saklıdır. | 2014