Sürdürülebilir Çevre İçin Oluklu Mukavva

Özveren,  5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, evlerde, marketlerde ya da iş yerlerinde oluklu mukavva ambalajının atılacak bir çöp gibi görüldüğünü, oysa oluklu mukavvanın işleviyle, kullanımıyla ve çevre dostu geri dönüşüm özelliğiyle çağın ambalajı olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.OMÜD olarak 7'den 70'e herkesi oluklu mukavva ile tanıştırarak, gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Özveren, atık kağıt ve nişasta tutkalından oluşan organik malzemeyle üretilen oluklu mukavva ambalajın yaygın olarak, gıda ve tarım sektöründe, yaş sebze-meyve, et, balık, meşrubat, çiçek-bitki, tekstil ve hazır giyim ürünleri ile mobilya ve teknoloji ürünlerinin taşımacılığında kullanıldığını vurguladı.

Özveren, dünyada ilk kullanımı 150 yıl öncesine dayanan oluklu mukavvanın, yüzde 70 atık kağıttan üretildiğini belirterek, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

''2011 yılında Türkiye'de sektör yüzde 8,8 büyüdü. Doğada yüzde 100 geri dönüşebilen bir ürün olan oluklu mukavva kullanımı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye'de hala çok düşük düzeyde. Yıllık kişi başı oluklu mukavva tüketimi Avrupa ülkeleri arasında en yüksek miktara sahip İtalya'da 63,2 kilo iken, Türkiye'de 21,2 kilo. Bu rakam ancak çevre bilinci yüksek tüketici tercihleri ile artar. Pek çok geleneksek ambalaj malzemesi doğa dostu değil. Oluklu mukavva ambalaj kullanımının artışı, ülkemizin çevreye ve insana duyarlı duruşunu güçlendirecektir.''

KARAYOLLARI MH. CEBECİ CD. 568 SK NO:13 GOP/İST

0212 565 99 73

info@kolispak.com

E-mail adresinizi ekleyin, yeniliklerden ilk sizin haberiniz olsun..

© Copyright Kolispak Tüm Hakları Saklıdır. | 2014